تهران, تهران گردی

سرای روشن اولین ساختمان گوتیک تهران

سرای-روشن-اولین-ساختمان-گوتیک-تهران1-768x541

سرای روشن اولین ساختمان گوتیک تهران

سرای روشن یکی از زیباترین ساختمان های تهران قدیم و از جاذیه های تاریخی است که در یکی از پررفت و آمدترین خیابان های تهران قرار گرفته است. این بنا در سال ۱۳۱۱ ساخته شده و به گفته برخی منتقدان از لحاظ قدمت و معماری ارزش زیادی دارد.

این مقاله را از دست ندهید زیرا به سرعت جوابگوی سوالات شما خواهد بود و اطلاعات مختصری از این بنای حیرت آور در اختیارتان قرار می دهد.

معماری

سرای روشن تنها ساختمان تجاری بوده که در تهران به سبک گوتیک ساخته شده است. در اصل ساختمان های گوتیک به شکل ستون های تیز یا گنبدهایی تیز است که نمایی خشن و کلاسیک را ساختمان می بخشد.

مسافران و گردشگران وقتی به این مکان می روند از معماری و نحوه ساخت آن حیرت زده شده و عکس های زیادی می گیرند. ناگفته نماند که ساختمان سرای روشن در دهه هفتاد توسط مهندس صفامنش طراحی شد و به فراز آسمان رفت.

 

نحوه رفتن

نحوه دسترسی به سرای روشن سخت نیست؛ فقط کافی است به ایستگاه مترو پانزده خرداد رفته و از مترو خارج شده با ۱۰ دقیقه پیاده روی به آنجا برسید. برای اطلاعات بیشتر باید اضافه کرد که از پانزده خرداد به خیابان ناصرخسرو می روید و پس از گذراندن کوچه مروی و مسجد ثامن الائمه با ساختمان زیبا و شگفت انگیز سرای روشن مواجه می شوید.

همچنین یک راه دیگر نیز وجود دارد که می توانید از ایستگاه مترو امام خمینی پیاده شده و به خیابان ناصر خسرو بروید و با ده دقیقه پیاده روی به این بنا برسید. به یاد داشته باشید این مکان در محدوده طرح ترافیک تهران قرار دارد و اگر می خواهید با وسیله شخصی بروید باید طرح ترافیک بخرید یا در روزهای تعطیل به این مکان مراجعه کنید.

خبر خوش این است که این مسیر دارای خطوط اتوبوس بوده و رفت و آمد را برای مسافران و گردشگران آسانتر کرده است. باید از اتوبوس هایی که در لیستشان میدان امام خمینی قرار دارد استفاده کنید و از آنجا به خیابان ناصر خسرو و بعد سرای روشن بروید.

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *