جاذبه های تاریخی

مسجد وکیل شیراز از زیباترین جاذبه گردشگری

مسجد وکیل از مساجد تاریخی ایران و در غرب بازار وکیل واقع شده است. معماری حیرت انگیز و ستون های زیبای مسجد آن را جز جاذبه های گردشگری شیراز کرده است. در بازدید از آن، می توانید از آثار تاریخی نزدیک مسجد چون بازار وکیل و حمام وکیل هم دیدن کنید. مسجد از سال ۱۳۱۱ در لیست آثار ملی قرار گرفته است.

مسجد_وکیل

این مسجد در دوران پادشاهی کریم خان زند ساخته شده است. در واقع مسجد، بازار و حمام وکیل همگی با هم مجموعه وکیل را تشکیل می دهند. مسجد ۴۸ ستون زیبا دارد و با دقت و ظرافت طراحی شده اند. ستون ها علاوه بر سنگ کاری های باشکوه و تحسین برانگیز، سقف وسیع شبستان مسجد را هم نگه داشته است. مسجد نمونه ای از معماری های ایران کهن می باشد.

مسجد وکیل

مسجد_وکیل_مکانی_متفاوت_با_دیگر_مساجد

مسجد وکیل شیراز برخلاف دیگر مساجد، گنبد خانه ندارد. و همچنین مناره ای در مسجد به چشم نمی خورد. نبود مناره و گنبد خانه و هر چیز مرتفع دیگری فضای صمیمی ای را ایجاد کرده است.

کریم خان زند در ساخت مسجد از تجملات زیادی استفاده نکرده است و همه جای شبستان به یک اندازه است. در واقع او می خواست فاصله و تفاوت خاصی را بین مردم ایجاد نکند و این نشانه تمایل نزدیکی کریم خان زند به توده مردم بوده است.

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.