گردشگری

بوم گردی چیست | مفهوم و اهمیت بوم گردی در ایرانی

بوم گردی چیست مفهوم و اهمیت بوم گردی در ایرانی

بوم گردی چیست | مفهوم و اهمیت بوم گردی در ایرانی

تا به حال شده قبل از یک سفر ماجراجویانه به مفهوم بوم گردی فکر کنید؟ آیا سفر به روش بوم گردی یا به انگلیسی اکوتوریسم، منابع طبیعی را با خطراتی جبران ناپذیر رو به رو کرده یا حفاظت از طبیعت را دوچندان می کند؟ دسترسی به درک عمیقی از این واژه به تحقیق و مطالعه احتیاج دارد در نتیجه این مقاله فوق العاده را از دست ندهید.

بوم گردی چیست؟

بوم گردی یا به انگلیسی Eco Tourism یکی از روش های جدید ماجراجویی یا سفر به دامن طبیعت است که اکنون در ایران طرفداران زیادی را به خود اختصاص داده است. در سال ۱۹۹۱ انجمن جهانی اکوتوریسم، مفهوم بوم گردشگری را اینگونه تعریف کرد: سفر به دل طبیعت و محیط زیست مثل کوه صفه در شهر اصفهان است که افراد به صورت تکی یا دسته جمعی به مناطق بکر و دست نخورده رفته و از زیبایی بی همتای آنجا لذت می برند. در کنار این موهبت، بوم گردان می توانند با مردم بومی ارتباط برقرار کرده و با فرهنگ های جدید آشنا شوند. تورهای ایرانی زیادی وجود دارند که در لیست سفرهای خود جهت بوم گردی شما را به اقسا نقاط ایران برده و جنگل های دست نخورده را به شما نشان می دهند. فقط در انتخاب این تورها دقت کنید و بهترین نوع آن را که بیمه مسافرتی نیز دارد را انتخاب کنید.

تاریخچه بوم گردی

واژه اکوتوریسم در اواخر سال ۱۹۸۰ به کار رفت. البته ناگفته نماند برخی محققان اعتقاد دارند این واژه برای اولین بار در متون Ceballos Lascurain استفاده شده و بعدها در بین عموم رواج یافته است. تاریخ از این عبارت به عنوان بعد جدیدی از گردشگری، محیط زیست و توسعه روابط بین توریست و مردم بومی یاد می کند.

 

اصول صنعت اکوتوریسم

به طور کلی صنعت بوم گردی بر متحد شدن برای حفاظت از منابع طبیعی، جوامع و سفرهای متداول و پایدار تاکید دارد. به این معنا که کسانی که می خواهند در فعالیت های بوم گردی شرکت کنند باید با اصول اکوتوریسم آشنا بوده و مراحل زیر را رعایت کنند:

به حداقل رساندن اثرات فیزیکی، اجتماعی، رفتاری و روانی
ایجاد آگاهی و احترام به محیط زیست محلیان
فراهم کردن تجربیات مثبت و جالب برای بومیان
ارائه مزایای مالی مستقیم برای حفظ محیط زیست
ایجاد مزایای مالی برای مردم محلی و صنعت بوم گردی
ایجاد فضایی مناسب، جهت افزایش بوم گردان
طراحی، ساخت و بهره برداری از تأسیسات کم اثر
شناخت حقوق و اعتقادات معنوی مردم بومی و به رسمیت شناختن و توانمندسازی فعالیت های آنان
کمک به پوشش گیاهی و ایجاد محیطی سالم برای حیوانات منطقه

اقامتگاه بوم گردی

یکی از مهمترین بحث های رایج، بحث اقامتگاه بوم گردی است که مورد توجه اکثر گردشگران واقع شده است. اگر اولین باری است که قصد دارید به صورت بومی سفر کنید می توانید از تجربیات دوستان خود استفاده کنید و با آنها مشورت کنید، یا به سایت های تخصصی در این زمینه مراجعه کرده و اقامتگاه مناسب موقعیت خود را انتخاب کنید.
به طور کلی لازم است بدانید تمام این مکان ها، گرم و دلنشین و با حضور مردم بوم نشین آنجا خواهد بود. مردم محلی بسیار مهمان نواز هستند و امکانات جالب و فوق العاده ای در اختیارتان قرار می دهند.

نتیجه گیری

اگر روحیه دارید که به طبیعت علاقه دارد و در طبیعت به آرامش میرسد می توانید توسط آژانس مسافرتی مختلف به دل طبیعت بروید و همراه گروه های مختلف از طبیعت بکر ایران لذت ببرید. فقط در نظر داشته باشید؛ طبیعت گردی نیاز به وسایل دارد و باید مجهز به کمپ و طبیعت گردی بروید در غیر این صورت بدون تجهیزات به مشکل بر خواهید خورد.

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *