جاذبه های تاریخی

آرامگاه سعدی از معروف ترین جاذبه های گردشگری شیراز

آرامگاه سعدی

آرامگاه سعدی معروف به سعدیه در شهر شعر و ادب شیراز قرار دارد و از معروف ترین جاذبه های گردشگری شیراز می باشد. آرامگاه در نزدیکی باغ دلگشا واقع شده است. این مکان قبلا خانقاه سعدی و یارانش بوده و شاعر واپسین حیات خود را در اینجا سپری کرده بود. سعدی لقب های زیادی از جمله، شیخ اجل، پادشاه سخن، استاد سخن و استاد مطلق سخن فارسی و غیره دارد.

حوض_ماهی

سعدیه یک حوض ماهی به قدمت ۱۴۰۰ سال دارد. داخل حوض ماهی پر است از سکه ها و اسکناس ها. مردم باور دارند ماهی های حوض مقدس اند. و برای برآورده شدن آرزو های خود، اسکناس و سکه به داخل آب می اندازند. آب حوض از چشمه ای که از زمین می جوشد، تامین می گردد.

آرامگاه سعدی

آرامگاه‌سعدی

در کنار آرامگاه سعدی قبور متعددی از شاعران و عرفا وجود دارد که به وصیت خودشان اینجا دفن شده اند. مهمترین آنها شوریده شیرازی است. سعدیه در میان یک باغ باصفایی قرار گرفته و دور تا دور باغ را درختان زیبا و بلند کاج، سرو و نارنج احاطه کرده است.

طراحی جدید بنای آرامگاه توسط مهندس حسین فروغی با الگو گرفتن از کاخ چهلستون ساخته شده است. آرامگاه با کاشی های زیبا و شعرهایی از سعدی تزئین شده است. گنبد فیروزه ای و ستون های گرانیتی قرمز، چشم ها را به خود خیره می کند.

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.