جاذبه های تاریخی, فارس, گردشگری

معرفی آرامگاه شاهچراغ از جاذبه های گردشگری شیراز

معرفی آرامگاه شاهچراغ از جاذبه های گردشگری شیراز

آرامگاه شاهچراغ از پرطرفدارترین جاذبه های گردشگری شیراز در استان فارس است. شاهچراغ در نزدیکی بازار وکیل قرار دارد. درون حرم با آینه کاری های زیبا و خطوط عربی و فارسی تزیین شده است. آرامگاه شاهچراغ دارای یک حیاط خیلی بزرگ است.

در میان حیاط حوضی فواره ای قرار دارد. دور تا دور حیاط اتاق های دو طبقه ای ساخته شده است. هر روز صد ها نفر از اهالی شیراز و گردشگران برای زیارت به این آرامگاه می آیند.

داستانی_در_مورد_آرامگاه_شاهچراغ

داستانی معروف در مورد آرامگاه شاهچراغ بر سر زبان هاست. این طور نقل میشود که در مدت زمان بسیار طولانی ، هیچ کس از قبر احمد بن موسی پسر ارشد امام موسی کاظم خبر نداشت و آن قبر پوشیده از تپه گل آلود ، و خانه ها و ساکنان بود. در پایین این تپه ، یک پیرزن زندگی می کرد. که هر جمعه شب یک چراغ روشن در بالای تپه مشاهده می کرد.

پیرزن این نور را جمعه ها چند شب دید و فکر کرد که شاید امامزاده در آنجا دفن شده باشد. وقتی موضوع را به حاکم گفتند ، حاکم و حضار بسیار شگفت زده شدند ، اما چون حاکم باور نکرد ، گفت: من به خانه شما خواهم آمد تا جمعه آن نور را ببینم.

جمعه شب ، حاکم به خانه پیرزن رفت و گفت: “من میخوابم ، هر وقت آن نور را دیدی ، مرا بیدار کن.” در آن شب ، پیرزن نور روشن تر از گذشته را دید و حاکم را با احساس از خواب بیدار کرد و گفت: “پادشاه ، چراغ”. از آن زمان ، آنها این مکان را به عنوان آرامگاه شاهچراغ می شناسند.

 

آرامگاه_شاهچراغ_از_زیباترین_مسجدهای_جهان

آرامگاه شاهچراغ بنای یادبود و مسجدی در شیراز ، ایران است که مقبره برادران احمد و محمد ، فرزندان موسی الکاظم را در خود جای داده است. اولین گنبد حضرت شاهچراغ برای زمان اتابکان بود. این گنبد یکی از زیباترین گنبدهای جهان می باشد.

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *