جاذبه های تاریخی, فارس, گردشگری

پاسارگاد از جاذبه های گردشگری شیراز

پاسارگاد از جاذبه های گردشگری شیراز

پاسارگاد یکی از جاذبه های تاریخی در نزدیکی شیراز، در استان فارس است. کوروش این شهر را به عنوان پایتخت خود انتخاب کرده بود. این مکان با ۱۳۸ کیلومتر فاصله از شیراز و در دامنه رشته کوههای زاگرس قرار دارد.

مجموعه_پاسارگاد

در مجموعه پاسارگاد مکانهای متفاوتی برای بازدید وجود دارد. از جمله آرامگاه کوروش کبیر، بنیانگذار حکومت هخامنشی.کاخ دروازه، مجموعه باغهای ایرانی، کاروانسرای مظفری و غیره. قدمت این شهر به ۵۵۰ سال قبل از میلاد میرسد و بناهایی شبیه به بناهای یونانی دارد. این سایت به عنوان پنجمین آثار ملی ایران است که ثبت جهانی یونسکو شده است.

 

آرامگاه_کوروش_در_پاسارگاد

آرامگاه کوروش ممتازترین و جالب توجه ترین بخش پاسارگاد می باشد. آرامگاه با طرحی از خود کوروش ساخته شده است. آرامگاهی ساده و زیگوراتی که در بالای یک سکوی شش پله ای قرار گرفته است. در نزدیکی آرامگاه کوروش کاروانسرای مظفری قرار دارد و شبیه بنای تخت جمشید است. کاروانسرا شامل چندین خانه در اندازه های مختلف و حیاط و ایوان می باشد.

در این مجموعه چندین ستون استوار همراه با ورودی هایی که تصاویری از شاه را دارند، وجود دارد. این محل به نام کاخ اختصاصی نامیده میشود و آثار زیادی از آن به جا نمانده است. گویا این مکان اتاق اختصاصی کوروش بوده است. اگر به عکاسی علاقه مندید قبل از غروب آفتاب از این مکان بازدید کنید.

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *