اصفهان, جاذبه های تاریخی, گردشگری

پل خواجو

پل-خواجو

پل_خواجو

پل خواجو یکی از معروف ترین جاذبه های گردشگری اصفهان است که بر روی رودخانه زاینده رود واقع شده است. قدمت ساخت این پل به سال ۱۰۶۰ هجری قمری باز می گردد. در آن زمان که مقارن با حکومت دولت صفویان بود، شاه عباس دوم فرمان ساخت یک پل ارتباطی را میان دو منطقه مختلف صادر کرد.

در میانه این پل، یک ساختمان ویژه با معماری زیبا مشاهده می کنید که در آن زمان به عنوان مکان قرارگیری خاندان پادشاهی به شمار می رفته است.

 

در سر تا سر پل، آثاری از کاشیکاری و نقاشی هایی به سبک دوران صفوی قابل مشاهده هستند. برای ساخت پل خواجو به صورت ترکیبی از معماری اسلامی و معماری ایرانی بهره گرفته شده است. ارزش و قدمت فرهنگی و هنری و تاریخی پل خواجو به اندازه ای است که این اثر تاریخی در فهرست میراث ملی به ثبت رسیده است.

 پل خواجو به صورتی ساخته شده است که برای آن تعداد ۱۶ عدد دریچه تخلیه آب در نظر گرفته شده است. این دریچه ها برای کنترل میزان آب زاینده رود در پشت پل به کار می رفته است. طول این پل حدود ۱۳۲ متر و عرض آن ۱۲ متر می‌باشد. معماری ساخت پل خواجو یکی از شاهکارهای عصر صفویان به شمار می رود.

سنگ فرش هایی که برای ساخت قسمت های مختلف پل به کار رفته است، شگفتی و رمز و رازهای معماری دوران صفویان را برای نسل امروزی به نمایش می‌گذارند. توریست های زیادی از سراسر جهان برای تماشای این اثر تاریخی به شهر اصفهان سفر می کنند. قدم زدن بر روی پل خواجو و تماشای منظره رودخانه زاینده رود به ویژه در شب، یک حس وصف ناشدنی را در فرد به وجود می آورد.

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *