اصفهان, جاذبه های تاریخی, گردشگری

کاخ چهلستون

کاخ-چهلستون

کاخ_چهلستون

یکی از شاهکارهای معماری بناهای تاریخی را می توانید در شهر اصفهان و در عمارت کاخ چهلستون مشاهده کنید. این کاخ بسیار زیبا در فضایی به وسعت ۶۷ هزار متر مربع ساخته شده است. قدمت ساخت این کاخ سلطنتی به زمان شاه عباس اول در دوران صفویان باز می گردد.

اگر به داخل عمارت چهلستون وارد شوید، اوج شکوه و عظمت معماری در طراحی یک بنای سلطنتی شما را مسحور خود خواهد کرد. کاخ چهلستون شامل تالار آیینه، دو تالار بزرگ در ضلع شمالی و جنوبی تالار آیینه، یک حوض بزرگ در مقابل تالار، ایوان های سالن پادشاهی به همراه ۱۸ ستون اصلی می باشد. برای تزیین تمام قسمت های این کاخ سلطنتی از هنر آینه کاری و کاشی کاری استفاده شده است.

علت نام گذاری کاخ چهلستون با داشتن ۲۰ ستون این است که انعکاس تصاویر ستون ها در داخل حوض بزرگ، تعداد ستون ها را به عدد ۴۰ می رساند. این کاخ سلطنتی نمادی منحصر به فرد و زیبا از معماری دوران صفویان است.

 

در آن زمان از سالن سلطنتی یا تالار آیینه اصلی در کاخ چهلستون برای ملاقات های پادشاهی و پذیرایی از مهمانان خارجی استفاده می ‌شده است. کاشی کاری ها، نقاشی ها و گچکاری هایی که روی دیوارها مشاهده می کنید همه نمادی از سلطنت پادشاهان و وقایع تاریخی به ویژه در دوران صفویه و افشاریه هستند.

ارزش تاریخی عمارت چهلستون به اندازه ‌ای در جهان شهرت یافته است که این مکان در سال ۲۰۱۱ در فهرست میراث فرهنگی یونسکو به ثبت رسید. هر ساله تعداد زیادی از توریست ها و گردشگران برای تماشای این جاذبه گردشگری به شهر اصفهان سفر می کنند.

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *