فرهنگسراها, فرهنگی وهنری, موزه ها و مکان های تاریخی

آشنایی با موزه دارآباد

موزه داراباد

موزه دارآباد

آیا شما نیز به دنبال بازدید از موزه دارآباد هستید؟ آیا می دانید که در این موزه از چه حیواناتی می توانید بازدید داشته باشید؟ موزه دارآباد یکی دیگر از زیباترین موزه های شهر تهران می باشد که اشکال و مجسمه های بسیار زیادی از انواع گونه های حیوانات را می توانید در این موزه مشاهده کنید.

طبق برآورد صورت گرفته، گردشگران و توریست ها می توانند در حدود ۱۶۵ نوع حیوان مختلف را در این موزه مشاهده کنند که بی شک یکی از زیباترین و دیدنی ترین این حیوانات ببر می باشد که نسل آن در ایران منقرض شده است. از مهمترین بخش های موزه دارآباد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

-سالن آسیایی، آمریکای شمالی و اروپا
-سالن شمال ایران
-سالن مرکز و جنوب ایران
-سالن آفریقا
-سالن آبزیان و خزندگان

تاریخچه موزه

مردم قدیم دارآباد پیشتر در جایی دیگر در جنوب ازگل و شرق سوهانک سکونت داشتند و نام آن محل کهنه دارآباد می‌باشد، ولی در پی خشکسالی آن زمین‌ها را واگذاشتند و به جای کنونی دارآباد کوچیدند. نام دارآباد پس از ساختن کاخی در زمان مظفّرالدین‌شاه قاجار در این آبادی، به شاه‌آباد دیگرگون شد ولی بعدها دوباره نام پیشین به آن بازگردانده شد. هنوز کاریز (قنات) این محل به نام شاه‌آباد معروف است.

گفته می‌شود پزشکان فرانسوی به خاطر بیماری آسم مظفرالدین‌شاه قاجار دارآباد را برای درمان بیماری به واسطهٔ آب وهوای خوبش مناسب دانستند. در ساختمان و زمین‌های کاخ، در زمان رضاشاه در سال ۱۳۱۲ هجری خورشیدی بیمارستان مسلولین ساخته شد. از دیگر عمارت‌های قاجاری که نزدیک به کاخ شاهی ساخته شده‌است عمارت فخرالدوله می‌باشد.

بر پایه سرشماری سال ۱۳۳۵ هجری خورشیدی دهکده دارآباد ۲۰۴۱ تن جمعیّت داشت که جمعیت آن در سال ۱۳۷۱ خ. سه هزار تن برآورد شده‌است. رشد جمعیّت در سال ۱۳۷۱ بیشتر بخاطر مهاجرت غیربومیان از خلخال و اردبیل و استان لرستان و جوشقان) به دارآباد بوده‌است.

آشنایی با موزه دارآباد

دسترسی موزه دارآباد

اگر شما نیز قصد دارید تا از موزه دارآباد بازدید داشته باشید می توانید با در دست داشتن آدرس این موزه به راحتی و در کوتاه ترین زمان ممکن از موزه دارآباد بازدید داشته باشید.

آدرس موزه آباد: استان تهران، شهر تهران، میدان نیاوران، خیابان دارآباد، بعد از آجودانیه، خیابان موزه
تلفن:۹۶۰۲۷۰۱۱-۰۲۱
مدت زمان لازم برای بازدید از موزه دارآباد: ۳ ساعت

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.