جاذبه های تاریخی, گردشگری, یزد

امیر چخماق

امیر چخماق

میدان امیر چخماق، یکی از زیباترین و معروف ترین جاذبه های گردشگری یزد است. پیشینه این میدان تاریخی به دورانتیموریان باز می‌گردد. آنچه از دوران تیموریان در اطراف این بنا به یادگار باقی مانده است، مجموعه دو آب انبار، بازار قدیمی و یک بقعه تاریخی می باشد.

میدان تاریخی یزد جزو میراث تاریخی و فرهنگی کشور ایران محسوب می شود. تمام گردشگران و مسافرانی که به یزد سفر می کنند، حتماً از این میدان تاریخی بازدید کرده و از آن لذت می برند.

علت نامگذاری میدان امیر چخماق به عنوان یکی از جاهای دیدنی یزد این است که این میدان و توسط شخصی به نام امیر جلال الدین چخماق در قرن نهم ساخته شد. او یکی از سرداران حکومت تیموریان بود. در طول تاریخ، قسمت های مختلف این میدان تاریخی مورد بازسازی قرار گرفت.

میدان امیر چخماق

مرمت و بازسازی

در دوران حکومت صفویان و قاجاریه بخش هایی به عنوان شبستان به میدان امیر چخماق یزد اضافه شدند و بخش هایی که تخریب شده بودند نیز مورد مرمت و بازسازی قرار گرفتند.

میدان امیر چخماق

نمای میدان تاریخی یزد بسیار وسیع و زیبا است. محراب اصلی مسجد که در میدان قرار دارد از سنگ مرمر ساخته شده و در سردر ایوان می توانید کتیبه ها و آثار کاشی کاری را مشاهده کنید. بازارهای قدیمی که در نزدیکی میدان وجود دارند، جزو جاذبه های گردشگری یزد محسوب می‌شوند. اگر به شهر یزد سفر کردید، از آب انبارهایی که در میدان وجود دارد نیز دیدن کنید.

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *