تهران, تهران گردی

حس و حال عرفانی در مسجد جامع ایران مال

حس-و-حال-عرفانی-در-مسجد-جامع-ایران-مال

حس و حال عرفانی در مسجد جامع ایران مال

مجموعه ایران مال علاوه بر اینکه به معماری سنتی ایرانی و مدرنیته اروپایی اهمیت داده است؛ مذهب را چاشنی کار کرده است. مسجد جامع ایران مال یکی از زیباترین مکان های مذهبی است که تا به حال خواهید دید.

این مسجد لاکچری و مجلل است که معماری آن تزئینی از کاشی کاری و کچ بری های بسیار شیک است. بعد از ساخت و تکمیل آن، مسجد محمد رسول الله نام گرفت و در این مساحت ۱۲۰۰ متر مربعی حس و حال عجیبی را تجربه خواهید کرد.

مسجد جامع ایران‌مال برگرفته از مسجد النبی

معماری اصلی مسجد جامع از مسجد النبی الهام گرفته و دارای دو صحن برای بانوان و آقایان است. ۵ گنبد شیک و مجلل مسجد، برگرفته از گنبد حافظیه شیراز است. طرح های کاشی کاری و کچ بری مسجد دارای ۴ رنگ فیروزه ای، لاجوردی، سفید و آجری بوده و در کنار زیبایی، وقار را به تصویر می کشد.

کف مسجد جامع کاشی هایی شگفت انگیز در کنار هم نقش بسته اند به شکلی که در کنار یکدیگر نمایی از فرشی آبی و خاکستری را تشکیل داده است.

 

وجود نمازخانه در مساجد یکی از مهمترین اعمالی است که هر معماری در ساخت مسجد باید در نظر بگیرد. مسجد جامع ایران مال نیز از این امر مستثنی نبوده و در آن نمازخانه بنا کرده اند. ناگفته نماند که به علت بزرگی ایران مال، معماران و طراحان در اطراف آنجا، ۴۰ نمازخانه بنا کرده تا مردم به راحتی به این مکان دسترسی داشته باشند.

قصد ساخت مسجد جامع ایران مال این است که توریست ها و گردشگران سراسر جهان را با سنت و مذهب ایرانی آشنا کرده و به آنها نشان دهیم مساجد چقدر در ایران از ارزش و اهمیت ویژه ای برخوردار است و مکانی عرفانی به حساب می آید.

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *