اصفهان, جاذبه های تاریخی, گردشگری

منارجنبان

منارجنبان

منارجنبان

بنای تاریخی منارجنبان در شهر اصفهان یکی از جاذبه‌های گردشگری اصفهان است که قدمت آن به اوایل قرن هشتم باز می گردد. این بنای تاریخی دقیقاً در سال ۷۱۶ قمری ساخته شده است. ساختمان منارجنبان هم اکنون در خیابان آتشگاه در شهر اصفهان قرار دارد. این عمارت از دو مناره بلند تشکیل شده که از طریق پلکان های مارپیچ، دسترسی افراد را به بالای مناره فراهم ساخته است.

این اثر تاریخی، شگفتی و شاهکار معماری در قرن هشتم را به نمایش گذاشته است. مناره های ساخته شده در این بنا قابلیت تکان خوردن دارند، بدون آنکه حتی یک آجر از آن جا به جا شود! هر یک از مناره ها حدود هفت و نیم متر ارتفاع دارند. ارتفاع کل بنا از سطح زمین حدود ۱۰ متر است.

 

 اگر برای دیدن منارجنبان به شهر اصفهان سفر کنید مشاهده می کنید که در این بنا یک ایوان قرار دارد که متعلق به دوران حکومت ایلخانیان می باشد. سبک معماری این بنا شبیه به معماری دوران مغول است. معروف ترین و مشهورترین معماران جهان هم هنوز نتوانستند توجیه منطقی برای تکان خوردن مناره های این بنای تاریخی و اسرار آمیز ارائه دهند.

برخی فرضیه هایی را در این خصوص ارائه داده‌اند؛ طبق قانون فیزیکی با نام پدیده دوپلر اگر یکی از مناره ها تکان بخورد، مناره دیگر نیز به حرکت در می آید؛ اما اینکه دقیقاً دلیل تکان خوردن بنای تاریخی منارجنبان با این قدمت، چگونه قرن ها تا امروز پایدار مانده است، هنوز هم جزو اسرار کشف نشده می باشد!!

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *