اصفهان, جاذبه های تاریخی, گردشگری

کلیسا وانک

کلیسا وانک اصفهان

کلیسا_وانک

کلیسا وانک یکی از زیباترین جاذبه‌های گردشگری اصفهان است که در منطقه ارامنه نشین در محله جلفا در شهر اصفهان واقع شده است. این کلیسا به عنوان یک معماری منحصر به فرد از دوران صفویان در زمان شاه عباس دوم به یادگار باقی مانده است. مراحل ساخت این کلیسا از سال ۱۶۵۵ آغاز شد و در سال ۱۶۶۴ به پایان رسید.

از هنر کاشیکاری و کتیبه های سنگ نوشته در سر درب ورودی کلیسا وانک استفاده شده است. در ساختمان این کلیسا یک ساعت بزرگ در طبقه فوقانی قرارگرفته است؛ همچنین یک برج ناقوس نیز در کلیسا وجود دارد.

کلیسا وانک بر خلاف سایر کلیساهای ارامنه که از سنگ و آجر ساخته می شود، از خشت خام ساخته شده است. ارتفاع دیواره کلیسا حدود ۱۲ متر است. گنبدی که برای این بنا در نظر گرفته شده، شبیه گنبد مساجد دوران صفویه طراحی شده است.

 

 در داخل کلیسا وانک می توانید نقاشی ها، سنگ نوشته ها، تزیینات و هنر تذهیب و کاشیکاری را با شکوه تمام و با نمایی بسیار چشم نواز مشاهده کنید. شاه عباس به دلیل حمایت از ارامنه ای که از جنگ عثمانی توانستند زنده بمانند دستور ساخت این کلیسا را صادر کرد و آنها را در محله جلفا سکونت داد.

در ساختمان کلیسا وانک یک موزه نیز وجود دارد که در آن اشیا و آثار هنری عتیقه و قدیمی نگهداری می شود. برخی از این آثار باستانی به قرن هفدهم تا نوزدهم میلادی باز می گردد. همچنین سکه های دوره های پادشاهی ارامنه نیز متعلق به جمهوری ارمنستان در این موزه نگهداری می شود. برای تماشای زیبایی‌ های کلیسا وانک، سفر کوتاهی به شهر اصفهان داشته باشید.

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *